Zakup smyczy – co wziąć pod uwagę?

skuteczna smycz na duże psy

Jednym z najważniejszych przedmiotów, związanych z posiadaniem czworonoga, jest bez wątpienia smycz dla psa. W sklepach z akcesoriami dla zwierząt wybór jest jednak tak duży, że właściciele często mają spory problem z wyborem. Na co zwracać uwagę, kupując smycz?

Sprawdź długość

Pierwsza sprawa to długość smyczy. Jej dobór zależny jest przede wszystkim od charakteru i usposobienia psa. Rasy uchodzące za groźne powinny mieć zdecydowanie krótszą – podczas spacerów właściciel musi mieć takiego psa jak najbliżej siebie i nie pozwolić mu zbytnio oddalać się, by w razie niebezpiecznej sytuacji móc szybko zareagować. Podobnie jest z psami, które lubią się szarpać, wyrywać, zaczepiać inne psy czy skakać na przechodzące osoby, nawet jeśli robią to bez oznak agresji. Z kolei łagodne i ułożone czworonogi mogą spokojnie spacerować na dłuższych smyczach.

Weź pod uwagę gabaryty psa

Podczas wyboru smyczy dość istotną kwestią są wymiary psa. Od tego zależna jest jej szerokość – powinna być wprost proporcjonalna do wagi i wysokości zwierzęcia. Producenci oferują profesjonalne smycze o szerokości mniej więcej od 0,8 cm do 2,5 cm. Tu również istotny jest charakter psa. Jeśli nasz pupil jest rasy średniej lub małej, ale kiepsko u niego z dyscypliną, wówczas lepiej kupić nieco szerszą smycz.

Wybierz materiał

Smycze dla psów różnią się także rodzajem materiału, z którego są wykonane. Może to być skóra lub tzw. ekoskóra, taśma parciana, łańcuch metalowy lub linka syntetyczna. Opcje skórzane wyróżnia ładny wygląd, jednak są mniej odporne np. na pogryzienia czy wilgoć. Smycze metalowe są z kolei bardzo solidne, ale jednocześnie mogą powodować dyskomfort, dlatego zaleca się je tylko dużym rasom. Chyba najbardziej uniwersalne, cieszące się największą popularnością, są smycze z taśmy i linki.

Kupując smycz dla psa, należy zawsze sprawdzić wskazówki producenta, znajdujące się na opakowaniu. Na wielu tego typu akcesoriach umieszczone są zalecenia odnośnie np. maksymalnej wagi czy wielkości psa, więc warto się nimi zasugerować.